12. Kosova Türkleri Milli Bayramı Kutlandı

0
1498

12.Kosova Türkleri Milli Bayramı dünyayı saran COVİD-19 nedeni ile online programlar ile kutlandı.

23 Nisan Kosova Türkleri Mili Bayramı (KTMB) 2008 yılında Kosova Meclisinde yasayla kabul edilmesinin ardından Kosova’da her yıl bir haftayı kapsayacak şekilde kutlanmaya başlandı.

Her yıl 23 Nisan Tertipleme Kurulu tarafından hazırlanan etkinlikler bu yıl (19-23 Nisan 2020) Türk Dernekleri Birliği organizasyonuyla hazırlandı. Hazırlanan etkinlikler dünyayı saran pandemi nedeni ile KTMB sosyal medya üzerinden online olarak #GönüllerimizBir sloganı ile kutlandı.

19-23 Nisan tarihleri arasında yapılan kutlamalarda Kosova, Türkiye ve Kıbrıs’tan sanatçılarla yapılan işbirlikleri ile belgeseller, resim sergileri, mini konserler, tiyatro oyunu ve çeşitli gösterilere yer verildi.

Açılış konuşmasını yapan Türk Dernekler Birliği Başkanı Tahir Luma, “Kosova çapında 11 yıl boyunca büyük bir coşkuyla kutlanan 23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramının 12. yılında aynı coşku ve heyecan ile kutlanması için çalışmalarımızı gerçekleştirdik. Bu yıl konsept değişikliğine gidilerek bütün çalışma ve faaliyetlerin Kosova Türk Dernekleri Birliği himayesi altında birliğimize bağlı olan veya olmayan dernekler ile yürütülmesi kararlaştırılmıştır. Köklü ve genç derneklerimizle birlikte hazırladığımız bu bayram için samimi, geleneksel ve güçlü bir vizyonla birleştik.  Küresel salgın sebebiyle programımızı revize etmek zorunda kaldık. Programımız sosyal mesafe kuralları gereği halka açık ortamlarda yapılmayacaktır.  Bunun yerine teknolojiden faydalanarak faaliyetlerimizi canlı yayınla sizlere sergilemeye karar verdik. Kosova’nın geçtiği bu zor dönemlerde halkımıza bir nebze olsa bile sunacağımız etkinliklerle sıkıntı ve dertlerini az da olsa unutturabilsek kendimizi mutlu hissedeceğiz. Etkinliklerimiz ile gönüllerimizi bir araya getirmeyi amaçlıyoruz. Bir olmanın birlik olmanın gücü ile hangi şartlar altında olursa olsun güzel işlere imzamızı atmaya devam edeceğiz” dedi. Luma, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ve Kosova Türkleri Milli Bayramını kutlayarak evde kalın dedi.

19-23 Nisan tarihleri arasında yayınlanan online etkinliklerin galası 23 Nisan akşamı yapıldı. 23 Nisan’da ayrıca Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi, Kosova  Başbakanı Albin Kurti, Kosova Meclis Başkanı Vjosa Osmani ve diğer siyasi partilerin başkanları sosyal medya üzerinden Kosova Türkleri Milli Bayram kutlama mesajlarını yayınladılar.

23 Nisan gala programına Kosova Türkleri Milli Bayramı için gelen tebriklere yer verildi. Galada Kosova Demokratik Türk Partisi Genel Başkanı ve Kosova Meclis Başkan Yardımcısı Fikrim Damka konuşma yaptı. Damka, “23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramını kutlarım, gönül isterdi ki 23 Nisan bayramını bu yıl da kucaklaşarak bir araya gelerek  kutlamak fakat ülkemiz ve dünyamızın bulunduğu durum  buna müsaade etmedi. Bizler her zaman zorlukların üstesinden gelmiş bir halkız. Birlik ve beraberliğimiz bir an olsun ayrı düşmedi düşmeyecek.” dedi. Damka, ayrıca “Kosovalı Türklerin, ülkemizin kalkınmasına ve özgürlüğüne verdiği desteklerin, herkesçe bilindiğini, takdir edildiğini ve alkışlandığını bildirmek isterim. Gücünü, tarihsel bağlardan ve ortak değerlerden alan ülkemiz ve anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti arasındaki ilişkiler gün geçtikçe daha da ileriye taşınmakta. Bizler, bu ilişkileri yeşerten ve sürdüren pınarlar olamaya devam edeceğiz. Halkımız için birçok projemiz hazır, birçok projemizin de ilk adımı atıldı. Kosova ve Türkiye arasından varılan anlaşmalarla yarınlara daha büyük umutlarla uyanacağız. Türkçe kimliklere sahip olan soydaşlarımızın, hem Kosova’da hem de Türkiye’de ayrıcalıklara sahip olması için uğraş veriyoruz. Varlığımızın, mevcudiyetimizin korunması için en önemli unsurlardan biri olan Türkçe eğitimin güçlendirilmesi hedeflerimizin en önemlisini oluşturmayı sürdürüyor. Türkçe sınıfların olmadığı ama soydaşlarımızın yaşadığı bölgelerde sınıflarımızın açılması için büyük mücadele yürütüyoruz. Türkçe eğitimin mevcut olduğu okullarda, öğretmen ve öğrencilerimizin imkanlarını geliştirmeye çalışıyoruz. Türkçe eğitimin yaşatılmasına katkı sunan her bireyimizin emeği çok değerlidir. Unutmayın ki, Türkçe eğitim bizim temelimizdir. Ve bu temeli her daim güçlü tutmalıyız” dedi.

Gala, programında ayrıca Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun 23 Nisan kapsamında gönderdiği video yayınlandı. Çavuşoğlu, bu yıl 23 Nisan’da Kosova’da olmayı planladıklarını, ancak koronavirüs nedeniyle Kosovalılarla 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ve Kosova Türkleri Milli Bayramı’nı beraber kutlamak nasip olmadığı için üzüntülerini ifade etti. Bayramı kutlayan Çavuşoğlu, “Bu süreçte, yardımlarımızla tüm Kosova halkının yanında olmaya çalıştık. Bundan sonraki süreçte de Kosova’da yaşayan tüm kardeşlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz.” dedi.

Gala programnında 23 Nisan’da Kosova  Başbakanı Albin Kurti’nin Mamuşa Belediyesi ziyareti sırasında yaptığı konuşma yayınlandı. Kurti, “Bugünkü ziyaretimiz  Türkiye’nin bayramı ile örtüşmektedir. Türkiye Cumhuriyetinin Meclisinin 100 yılını kutlarım. Türkiye çok önemli bir güçtür. Kosova’yı tanıyan ilk ülkeler arasındadır. Kosova’ya savaş döneminde ve sonrasında da gelişmesinde ve barış konularında yardımlarda bulunmuştur. Biz ekonomik, kültürel , politik işbirliğini geliştirmeye dost ülkeler olarak devam edeceğiz’’ dedi.

Ardından gala programında YTB Başkanı Abdullah Eren, Türkiye Cumhuriyeti Priştine Büyükelçisi Çağrı Sakar, Kuzey Makedonya TDB Başkanı Beycan İlyas, KDTP Milletvekili Fidan Jılta, Kosova Eğitim Bakan Yardımcısı Enis Kervan, Kosova Ticaret Bakan Yardımcısı İnci Halaç, Mamuşa Belediye Başkanı Abdülhadi Krasniç, Prizrenliler Derneği Başkanı Gülen Türker’in gönderdikleri kutlama mesajları yayınlandı.

Programda kutlama mesajlarını ileten Orhan Gencebay ve Metin Şentürk’e de yer verildi.

Programın sona ermesinden sonra 23Nisan Kosova Milli Bayramı sosyal hesabından, “Kutlamalarımıza ortak olan siz değerli izleyicilerimiz, İlk geceden itibaren merakla takip ettiğiniz, ilk defa çevrimiçi gerçekleşen ve 5 gün boyunca devam eden kutlamalarımızı onurlandırdığınız için çok teşekkür ederiz.

İyi yada kötü eleştiriler ve yorumlar alsak ta önemli olan #GönüllerimizBir şekilde 23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı’nı beraberce kutlamaktı. Covid-19 virüsü sebebiyle ülkemizde bu durumdan etkilenen çok sayıda vatandaşımız olmasına rağmen, zor şartlarda çok kısa sürede yapılan bu etkinliklerle, umarız biraz olsun moral verebilmiş ve daha güzel yarınlar için umut olabilmişizdir.

Kosova Türkleri Milli Bayramı her şeye rağmen, çevrimiçi de olsa birçok kişiyi bir araya getirdi ve ilk defa bu formatta bir kutlama ile tarihe geçti. Organizasyonda, yayında ve yapımda emek veren herkese, katılım sağlayan sanatçılarımıza ve resmi konuşmalarıyla bizleri onurlandıran değerli büyüklerimize teşekkürlerimizi sunarız.

Bir dahaki kutlamalarda beraber olmak dilekleriyle #GönüllerimizBir olsun’’ mesajı yayınlandı.

LEAVE A REPLY